2013. szeptember 17., kedd

Családtámogatási modellek


DÉLEGYHÁZÁN BIZONYÁRA ÁTGONDOLTÁK A RÁ NEM TERMETTEK, HOGY
MIRE KELL BERUHÁZNI ÉS MIRE NEM?

HOVA KELL ELSZORNI A PÉNZT ÉS HOVA NEM?

LEHET PESTI LAKÁST VENNI,
DE KINEK, NEM TUDOM...
HA SPEKULÁLNI AKAR A LAKÁSSAL AZ ÖNKORMÁNYZAT....
MOST, AMIKOR BÉKA SEGGE ALATT VANNAK A LAKÁS ÁRAK?
EZEN AZTÁN NEM LEHET NYERNI...
DE A PÉNZ BENNE FEKSZIK...

EZ VAGY AMAZ HOLNAP MEGPÁLYÁZZA HAMIS NÉVEN,
HOGY A MÉG CSÖPPSÉGEK EGYIKÉNEK MEGLEGYEN A PESTI LAKÁSA?   

VETTEK ÉS VESZNEK FOLYAMATOSAN GÉPEKET,
AZTÁN LEKÖSZÖNÉS ELÖTT
HÚSZ ÉVRE BÉRBE ADJÁK
 ÖNMAGUKNAK,
 ÉS PERSZE MEG IS SZAVAZZÁK
ÖNMAGUKNAK,
HOGY MINDEN
DEMOKRATIKUSNAK LÁTSZÓDJON?

( A MINIMÁLBÉREN TENGŐDŐ SZILVESZTER - FÉLE, ÁTLÁTSZÓ BUSZ S EGYÉB AKCIÓKKAL
- BIZONYÍTÉKOK KÖZZÉ ADÁSÁVAL -
RÖVIDESEN FOGLALKOZIK AZ AGÓRA .... )

A MAI NAPIG NEM SZÜLETETT MEG A TÖRVÉNYES VÁLASZ,
HOGY VAJON
HÁNYAN ÉS MIKOR VESZIK IGÉNYBE A RÁSZORÚLTAK
AZ ÚGYNEVEZETT
SZILVESZTER - FÉLE HELYI BUSZJÁRATOT A DÉLEGYHÁZIAK?
VAGY EZT IS LETUDJÁK
A SZILVESZTER CSALÁD FELÉ SZOCIÁLIS TÁMOGATÁSKÉNT, HISZEN LEHET,
ÉHEZNEK
A MINIMÁLBÉR ÁRNYÁKÁBAN? 

LEGKÖZELEBB SZOCIÁLIS GYŰJTÉST RENDEZÜNK
A
" NEM ENNYI HASZONRA SZÁMÍTOTTUNK "  
OKÁN CSALÓDOTT
RIEBL - ÉS SZILVESZTER FÉLE 
VÁLOGATOTTNAK?  
  
ÜZEMCSARNOKOT ÉS VOLT TSZ TELEPET VESZNEK,
CSAK HOGY KIELÉGÍTHESSÉK CSÓKOSAIKAT,
ÉS MUNKAHELYEKET IGÉRNEK,
EZ VOLT AZ OK...

ÉS HOLNAP ŐK VÁSÁROLJÁK MEG MAGUKNAK PITI PÉNZEKÉRT?

ÉS BERUHÁZTAK ÓVODÁRA, ENYHÉN SZÓLVA KÉRDŐJELES KÖRÜLMÉNYEK KÖZÖTT,
AMINEK
- MEGJEGYZEM, MÉG NINCS VÉGE -
DE HAT OSZTÁLLYAL
NEM ÜLT LE SENKI AZ ASZTAL MÖGÉ KISZÁMOLNI,
HOGY
- MÁR IGY IS NYAKUNKBAN AZ ISKOLAI BUMM
ÉS MI LESZ,
HA A MEGNAGYOBBÍTOTT ÓVODÁBÓL
KIKERÜLNEK AZ APRÓSÁGOK
ÉS HOVA MENJENEK ISKOLÁBA?
MELYIK TANTEREMBE?   

VAGY NÉPSZERÜSKÖDÉS OKÁN MEGCSINÁLTÁK AZ ÓVODÁT,

A ROMOS ISKOLÁT PEDIG UTÓDJAIKRA HAGYJÁK,
HOGY LEHESSEN MAJD MONDANI,
- ÍME ,
ŐKET - EZEKET AKARTÁTOK?
S ŐK PEDIG MAJD MOSSSÁK KEZEIKET,
HOGY
- MINDEN TÖRVÉNYES VOLT,
AMIT CSINÁLTUNK?


Családtámogatási modellek:
mennyi pénzt adnak más országokban?

Családtámogatási reformokról döntöttek a napokban Németországban, ahol mostantól alanyi jogon jár a bölcsődei férőhely, és külön támogatásra számíthat az, aki otthoni keretek között oldja meg 3 évesnél fiatalabb gyermeke napközbeni nevelését.

 
Az Európai Unión belül a svéd munkavállalók különösen kedvező helyzetben vannak a gyermekelhelyezés terén: a tavalyi évet alapul véve a három év alatti gyermekek 77 százaléka részesült állami gyermekgondozásban. Az ellátás az egyéves kort betöltő gyermekek szülei számára alanyi jogon jár, ha mindkét szülő vagy dolgozik, vagy tanul.

 A svéd szülőknek
 
az óvodai férőhelyért havonta 137 eurót (mintegy 40 ezer forintot) kell kifizetniük, a beiskolázás előtti egyéves előkészítő ingyenes. A svéd anyák 81 százaléka dolgozik.

Nagy-Britanniában
 
 a 3 éves kor feletti gyermekek szülei kapnak nagyobb kedvezményeket. A jelzett kor felett alanyi jogon, heti 15 óra ingyenes állami gyermekgondozás jár a napközikben. A rosszabb anyagi helyzetben levő családok már 2 éves kortól igénybe vehetik a fenti ellátást. A brit családjogi törvények azokra is tekintettel vannak, akik otthon nevelik gyermeküket, nekik költségtérítés jár.


Franciaországban
 
különösen kedvező gyermekvállalási támogatások segítik a szülőket. A családok széles körű állami támogatásokat élveznek, köztük a szülés utáni támogatást, később adókedvezményeket és családi pótlékokat. Az anyagi támogatások körébe tartozik például a tanszervásárláshoz való pénzügyi hozzájárulás, a lakhatási támogatás és a gyermekét egyedül nevelők támogatása is. A francia csecsemőotthonok már kéthónapos kortól fogadják a kisgyermekeket.


A belga törvények
 
nem szabályozzák külön a gyermekgondozást, ezzel együtt összességében jó kilátásai vannak a gyermekáldás előtt álló pároknak, a 3 év alattiak mintegy 40 százaléka részesül állami gyermekgondozásban. A szülőknek  havi mintegy 250 euró (körülbelül 75 ezer forint) elhelyezési díjat kell fizetniük az első született gyermek után a bölcsödéért.


Az Ausztriában
érvényes szabályozás szerint 5 éves kortól kötelező legalább egy évig (hetente legalább négy napig) óvodába járatni a gyereket. A szolgáltatás az egész országban ingyenes.

   
Európa déli részén, Görögországban

 
 
 6 hónapos kortól támasztható igény a bölcsődei elhelyezésre, a helyek elosztásánál figyelembe veszik a fizetéseket és a szociális helyzetet. A tehetősebb szülőknek többet kell fizetniük a napköziért, a hozzájárulás mértéke 50-től 500 euróig (15 ezer forinttól 150 ezer forintig) terjed.


Az EU keleti régióját tekintve Csehország
 
 nem állít ki magáról jó bizonyítványt. A bölcsődei hálózat a rendszerváltást követően lényegesen összezsugorodott. A 90-es évek elején még közel ezer ilyen intézmény létezett, számuk ehhez képest ma már elenyésző.


Oroszországban
 
 az alkotmány elviekben garantálja a szülőknek, hogy gyermeküket bölcsődében, vagy óvodában helyezhetik el, ugyanakkor  családügyi szakértők szerint a gyakorlat mást mutat: a több mint 140 milliós országban jelenleg 1,3 millió gyermeket tartanak nyilván a gyermekgondozók várólistáin. A rendelkezésre álló intézmények túlzsúfoltsága miatt többen próbálkoznak vesztegetéssel, becslések szerint egyesek akár 2500 eurót (mintegy 750 ezer forintot) is hajlandóak kifizetni, hogy megoldják gyermekük elhelyezését.


Az Egyesült Államokban
 
 rendkívül korlátozottak a gyermeket vállalók lehetőségei, a szülők nem számíthatnak alanyi jogon járó gyermekgondozásra. Sokaknak arra sincs módjuk, hogy fizetés nélküli szabadság formájában otthon maradjanak gyermekükkel. Országszerte érvényes az a szabályozás, ami kimondja, hogy a szülés miatt maximálisan 12 hét fizetetlen szabadság igényelhető, de csak azoknak a szülőknek, akik olyan helyen vállalnak munkát, ahol legalább 50 alkalmazottat foglalkoztatnak. Az ennél kisebb létszámú munkahelyeken dolgozók az állásukat kockáztatják, ha mégis otthon maradnának gyermekükkel. Léteznek azonban olyan szövetségi államok, ahol nagyvonalúbbak a szabályok.


Ausztráliában
 
 költséges vállalkozásnak tűnhet a gyermeknevelés kezdeti szakasza, hiszen például átlagosan havonta 1650 euróba (közel félmillió forintba) kerül egy napközis férőhely. Ennek ellenére minden hely foglalt, a szülőket a magas anyagi terhek mellett támogatja is az állam: a szülés utáni egyszeri összeg kifizetése mellett a szülők négy és fél hónapig számolhatnak a minimálbérnek megfelelő összegű (1700 euró) állami támogatással.