Az igazi nagy lagziban nemcsak gyűrűváltás és csokordobálás van, hanem rizs- és rózsaszirom-szórás, menyasszonytánc, cseréptörés, küszöbön átemelés is. Anélkül, hogy az ifjú pár tudná, mi mire jó, mit szimbolizál, mi ellen próbál hatni. Íme, egy – közel sem teljes – esküvői babonaszótár. Az esküvő több ezer éves múltra tekint vissza. S mint az élet egyik fontos eseményéhez, rengeteg babona tapadt hozzá. Ma már csak kevés helyen ügyelnek rájuk, de évszázadokon keresztül nagy jelentőséget tulajdonítottak minden apróságnak, ami az esküvő napján történt.
Már kora hajnalban kíváncsian kémlelték az eget, vajon milyen lesz az idő. Jó előjelnek számít a napsütés, de még jobb, ha esküvő előtt a vőlegény szivárványt lát, kosarat kap vagy fekete macskát simogat. Ugyancsak jó jelnek számít, ha esik az eső az esküvő alkalmával, mivel ez gazdagságot jövendöl.
A nászmenetre dobált rizs is a pénzesőt szimbolizálja, az ifjú párra szórt rózsaszirmok viszont a gyermekáldást segítik elő. A templomban a párnak egymás lábára kell taposni, és amelyiknek hamarabb sikerül, az fogja vezetni a házasságot.
Menyasszonyi öltözék – Ma már nem csak fehér menyasszonyi ruhát találhatunk az üzletben, a hagyományok szerint azonban a fehér az igazi esküvői szín. Korábban a tisztaságot, a szűziességet jelképezte, ma már kevesebben gondolkodnak a szimbolikáján, inkább egyszerű, nemes szépsége miatt választják.
A hófehér gyöngysor pedig – mely ma is elmaradhatatlan kelléke a menyasszonyi öltözéknek – azt hivatott biztosítani, hogy a menyasszony egyetlen csepp könnyet se ejtsen leendő férje mellett.
A menyasszony fátyla a tisztaság jele, és a babona szerint egészen éjfélig nem szabad levenni, de leesnie se, mert ez rossz dolgokat jósol. A fátyolról egyébként azt tartják, azért kell, mert megvéd a rontástól, a szemmel veréstől.
A néphit szerint nem szerencsés, ha a vőlegény az esküvő előtt meglátja a menyasszonyt az esküvői ruhában, de az is bajt hoz, ha a menyasszony maga is beledolgozik a ruha elkészítésébe. Jobb, ha ezt másokra bízza, vagy ha az esküvő előtt lefényképezik a ruhában.
A gyűrű szimbolikája – igazán egyértelmű.Két egyforma kör, a kör pedig egy soha véget nem érő jel. Ez a jel szimbolizálja, hogy a házasság örökké tart. Balszerencsét hoz, ha véletlenül otthon felejtik, vagy rosszabb esetben elhagyják a jegygyűrűket.
A koszorúslányok feladata, hogy megvédjék a menyasszonyt. Hasonló ruhát öltenek, mint ő, hogy az esküvőn megjelenő boszorkányokat megtévesszék, nehogy megtalálja az igazi menyasszonyt.
A menyasszonyi csokor a boldogság szimbolikája. Ugyanilyen virágból visel kitűzőt a vőlegény. A hagyomány szerint rozmaringnak is kell lennie a csokorban, hiszen ez a hűség virága. A szertartás végén a menyasszony hátat fordít a násznépnek, és hátradobja a csokrát. Aki elkapja, annak az esküvőjére készülnek legközelebb.
(Ha az ifjú pár valamelyik szülője nem érhette meg az esküvőt, akkor a csokrot nem dobják el, hanem a halott szülő sírjára helyezik.)
Farönk az úton – az esküvőre menet farönkkel zárják el az utat, amit az ifjú párnak kell eltávolítania (esetleg elfűrészelnie), jelezve, hogy nincs olyan akadály, ami útjukat állhatja.
|